“Spod zamarzniętych powiek” – czy warto sięgnąć po książkę Adama Bieleckiego?

“Spod zamarzniętych powiek” to książka, która została wydana w 2017 roku i od razu podbiła serca czytelników fascynujących się tematyką górską. Została napisana przez Adama Bieleckiego, słynnego himalaistę i Dominika Szczepańskiego. O czym jest ta książka i czy warto po nią sięgnąć?

Adam Bielecki – sylwetka himalaisty

Przede wszystkim warto zacząć od poznania sylwetki Adama Bieleckiego, który jest bohaterem książki. Wspinacz urodził się 12 maja 1983 roku w Tychach. Jako 17-latek dokonał niezwykłej rzeczy – zapisał się na kartach historii jako najmłodsza osoba, która dokonała samotnego wejścia w stylu alpejskim na szczyt Chan Tegri. Góra liczy 7010 m n.p.m.  W 2011 roku zdobył pierwszy ośmiotysięcznik w swoim życiu – Makalu. Dokonał tego w towarzystwie polskich wspinaczy Artura Hajzera i Tomasza Wolfarta. Rok później dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gaszebrum I. Towarzyszył mu Janusz Gołąb. Wspinacze dokonali tego bez wykorzystywania dodatkowego tlenu. W 2011 roku Bielecki wspiął się także na K2. W dwa lata później dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak, które było szeroko relacjonowane w mediach, ze względu na śmierć Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. O himalaiście znów stało się głośno, kiedy w 2018 roku wraz z Denisem Urubką ruszył z akcją ratunkową na Nangę Parbat, w wyniku której udało uratować się Elisabeth Revol.

“Spod zamarzniętych książek” – co to za książka?

Adam Bielecki jest z wykształcenia psychologiem, z zamiłowania wspianaczem. Jego książka napisana jest więc żywym, wręcz gawędziarskim językiem, co sprawia, że czyta się ją lekko i bez większego wysiłku. Bielecki przedstawia w książce swoją drogę na najwyższe szczyty świata, odkrywając przy okazji jakim jest człowiekiem. Nie ulega wątpliwości, że sukces wspinacza jest w dużej mierze rezultatem jego charakteru, siły woli i wytrwałości. Bielecki “od kuchni” pokazuje życie himalaisty, tłumaczy jak wygląda wspinaczka pod względem organizacji i techniki. Ponieważ wspinanie wiąże się z podróżowaniem, autor przytacza różne sytuacje i opisuje swoje przygody. Kreśli także opisy słynnych wspinaczy. Jego książka pełna jest elementów humorystycznych, ale też fragmentów niepozbawionych refleksji i zadumy. Bielecki ma talent, by wyrażać swoje myśli precyzyjnie, czytając jego książkę, czuć, że w swojej opowieści jest bardzo szczery. Czytelników z pewnością zainteresuje część dotycząca wejścia na Broad Peak, w której Bielecki relacjonuje przebieg ataku szczytowego i przybliża nas do wydarzeń, w wyniku krórych życie stracili Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.

Książka zainteresuje w szczególności osoby, które:

  • interesują się tematyką górską i himalaizmem,
  • chciałaby wyrobić sobie opinię na temat wydarzeń z wejścia na Broad Peak,
  • lubią czytać biografie,
  • chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej o himalaizmie,
  • cenią sobie książki napisane w lekkim stylu, ale bardzo merytoryczne.

“Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego to książka warta polecenia. Z pewnością wywoła w odbiorcy wiele emocji, od śmiechu, po wzruszenie i zadumę. W przystępny sposób przybliży także sposób życia wspinaczy.

Coffee obraz autyorstwa freepik - www.freepik.com