Adam Bielecki – himalaista i pisarz

Adam Bielecki jest polskim taternikiem, alpinistą, himalaistą, a także pisarzem, który postanowił opisać swoje doświadczenia (więcej: https://www.taniaksiazka.pl/autor/adam-bielecki). Zdobył wiele nagród związanych ze swoją pasją do gór. Między innymi nagrodę prezydenta miasta Tychy za dokonanie roku w kategorii sport. W 2019 dostał National Geographic Adventurers of the Year, wraz z Denisem Urubko. Również w tym roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę, za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich oraz promowanie imienia Polski w świecie. Adam Bielecki rozpoczął również swoją karierę pisarską, wydając wraz z Dominikiem Szczepańskim książkę pt. “Spod zmarzniętych powiek”. Alpinista jest żywiołową i wypełnioną pasją osobą, z której warto brać przykład. Mężczyzna pokonuje wiele trudności podczas swoich górskich wypraw, ale zawsze udaje mu się wszystko szczęśliwe ukończyć.

Życie Adama Bieleckiego

Autor urodził się 12 maja 1983 roku w Tychach. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, chociaż od zawsze to góry najbardziej go pasjonowały. Ma za sobą już ponad 100 wejść w Tatrach i Alpach. Udało mu się w 2000 roku, w wieku zaledwie 17 lat, zostać najmłodszym na świecie zdobywcą samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri. Bielecki osiągnął aż 5 ośmiotysięczników. Należy on również do Klubu Wysokogórskiego Kraków, jak również jest członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Po wielu ukończonych wyprawach postanowił przelać wszystkie swoje emocje oraz wspomnienia na papier. Jego książka ” Spod zmarzniętych powiek” jest więc swego rodzaju biografią. Jej kategoria to literatura faktu.

Fenomen wspomnień z gór

W lutym 2017 roku wydana została jego pierwsza książka, którą stworzył wraz z Dominikiem Szczepańskim. “Spod zmarzniętych powiek” to pierwsza pełna powieść o jego wyprawach na szczyty najwyższych gór świata. O tym, jak zwykły chłopak z Tych pragnący wspinaczek, został sławnym himalaistą. Bielecki wylewa też wszystkie okropne przeżycia, które się z tymi osiągnięciami wiązały. Opowiada o nieludzkich warunkach bezwzględnej zimy. Książka zyskała duży rozgłos nie tylko dzięki wzruszającym wspomnieniom, ale również prostocie, z jaką została napisana. Nie jest to pozycja wyłącznie dla pasjonatów wspinaczek, bo specjalistyczne terminy, których można by nie zrozumieć, są wytłumaczone w bardzo logiczny sposób. Książka zawiera również mnóstwo pięknych zdjęć zaśnieżonych gór. “Spod zmarzniętych powiek” zostało nawet nominowane do Książki Roku 2017.

Na 2020 rok została zapowiedziana premiera filmu Broad Peak w reżyserii Leszka Dawida, w którym ma również pojawić się postać Adama Bieleckiego. W tą rolę wcieli się Dawid Ogrodnik. 

Travel obraz autorstwa freepik - www.freepik.com